Skola

Drzavna realna gimnazija u Bugojnu je osnovana 17. novembra 1945. godine, aktom Narodne vlade Bosne i Hercegovine broj: 8636/45. Redovna nastava pocinje 10. januara 1946 godine i skola radi kao niza realna gimnazija sa 2 nastavnika i 111 ucenika, rasporedjenih u 2 odjeljenja.

Teret citavog nastavnog procesa na pocetku skolske godine ponijece nastavnik Efendic Fehim koji ce predavati srpskohrvatski jezik, historiju gimnastiku i matematiku i Vinkovic Zlatka koja ce predavati zemljopis, prirodopis, crtanje, pjevanje i matematiku.

Efendic Fehim je ujedno obnasao i funkciju direktora skole.

gimnazija1.jpg

U skolskoj 1949/50. godini redovna nastava pocela je 12. septembra 1949. godine. U toku mjeseca pocela je raditi nova nastavnica Dusanka Novakovic, a honorarno kao sekretar i reziser Hamdija Hadziabdic.U skolskoj 1950/51. godini organizovan je upis ucenika od 1. do 5.9.1950. godine, a 11. septembra pocela je redovna nastava i odvija se u tri smjene. Upisano je 437 ucenika rasporedjenih u osam odjeljenja. Planirano je oformiti pjevacki hor, folklornu,recitatorsku i diletantsku sekciju. U nastavni proces ukljucen je Trkman Miroslav, nastavnik matematike, a podjela predmeta izvrsena je ovako:

Efendic Fehim – historija
Subasic Mira – srpskohrvatski jezik
Saptlkenko Nikola – ruski jezik
Novakovic Dusanka – zemljopis
Trkan Miroslav – matematika

tako da su nedostajali nastavnici hemije i fizike.

Puna osmorazredna gimnazija kompletira se u skolskoj 1955/56. godini kada zavrsava 1. generacija od 24. maturanta. Jos dvije godine skola radi kao puna osmorazredna skola i broji 879 ucenika.

U januaru 1965. godine škola mijenja ime u Gimnaziju «Mahmut Bušatlija» Bugojno, po istoimenom narodnom heroju.

Statut Gimnazije «Mahmut Busatlija» u Bugojnu donesen je 9.4.1965. godine. U skolskoj 1965/66. godini upisano je 470 ucenika rasporedjenih u 14 odjeljenja. I dalje rade isturena odjeljenja u Donjem Vakufu. Na funkciju direktora u ovoj skolskoj godini dolazi prof. Lasovan Branko.

Nastava u I polugodistu zavrsena je 11.1.1992. godine kada su uèenici upuceni na zimski raspust, koji ce trajati sve do 3.2.1992. godine.

Nastava u II polugodistu pocela je 3.2.1992. godine. U periodu od 16.3. do 20.3.1992. godine nije bilo nastave zbog generalnog strajka prosvjetnih radnika osnovnih i srednjih skola u BiH. Strajk je okoncan i nastava je pocela 23.3.1992. godine. Zbog ratnih sukoba na Kupresu 6.4.1992. godine skraceni su casovi redovne nastave na 30 minuta. Oko polovine ucenika je iz straha i panike napustilo skolu i grad. Ratno okruzenje sve vise steze i grad Bugojno, te se nastava za skolsku 1991/92. godinu zavrsila 15.5.1992. godine odlukom Izvrsnog odbora SO-e Bugojno.

Uputstvom Ministarstva za obrazovanje u BiH sveden je uspjeh za ucenike koji su upisani u školskoj 1991/92. godini. U ratnim okolnostima nastava se izvodi u podrumima i na punktovima. Takvo stanje ce trajati sve do skolske 1996/97. godine.

Nastava u skolskoj 1996/97. godini pocela je 2.9.1996. godine kada je upisano 295 ucenika i to 90 muskih i 205 zenskih rasporedjenih u 11 odjeljenja. Direktor skole je prof. Secic Mesud.

U periodu od 17. do 19.4.1998. godine Gimnazija je bila domacin petog drzavnog takmicenja iz matematike.

Do sada je na celu gimnazije bilo 6 direktora a medju njima su : gosp. Efendic Fehim, Lasovan Branko, Hrvoje Istuk, Juricic Milenko, Anto Mustapic i Secic Mesud.

Najduzi staz direktora imao je prof. Efendiæ Fehim.

Sadasnji direktor je prof. Secic Mesud. Rodjen je 14.12.1954. godine u Bugojnu. Osnovnu skolu i gimnaziju zavrsio je u Bugojnu. Prirodno-matematièki fakultet zavrsio je u Sarajevu i stekao zvanje profesora matematike. Na funkciju direktora dolazi 1992. godine, a prije toga u 2 navrata bio je pomoænik direktora.

gimnazija.jpg

Danasnji profesori gimnazije mahom su njeni bivsi ucenici, kao i mnoge licnosti u gradu i cijeloj BiH i van nje. Medju njima su prof.dr. Hadzibegovic Ilijas, Hadzibegovic Emina, Hadzibegovic Reuf, prof.dr. Bosto Sulejman, Abdagic Nakib-Kiban, prof.dr.Nikola Grabovac, prof.dr.Mutevelic, Pejic Mile, Edzelovic Nihad, Idrizbegovic Nihad, Secic Ekrem, Valdegg Srdjan, Zelic Vlatka, Drino Azra, Jureta Nada, Kunovac Ljubica, Strujic Ivica, Karabeg Lejla, Karabeg Reuf, Secic Mesud, Misura Anto, Micic Radomir, Susiloviæ Zrinka, Velimir Milovan, Krivosija Vladimir i drugi.